فیلم The Debt

فیلم The Debt (بدهی، قرض، دِین) رو امروز دیدم. بیکاری همینه باباجان. وقت زیاده. این فیلم که نسبتا خوب شروع میشه و تا وسطای فیلم هم میشه بعضی از مشکلاتش رو نادیده گرفت، بعد از نیمه، مشکلاتش رو بیشتر می‌بینیم.

The Debt توی وبسایت IMDb رتبه‌ی ۶٫۸ از ۱۰ رو گرفته که احتمالا در آینده بیاد پایین‌تر. چون اون زمانی که من دانلود کردم رتبه‌ش بیشتر بود و نقدهایی که براش ثبت شده بودن هم اینقدر منفی نبود. فیلم محصول ۲۰۱۰ آمریکاس. من خودم بهش ۴ میدم چون احساس می‌کنم مشکلاتی که پایین‌تر واسش میارم ممکنه واقعا مشکل نباشن. یعنی برداشت بد خودم باشه. در حال حاضر این فیلم میره توی لیست فیلم‌هایی که نه توصیه می‌کنم نبینید و نه توصیه می‌کنم ببینید. شاید «متوسط» بهترین برچسب برای این فیلم باشه. شاید خوشتون بیاد.

این فیلم، بازسازی یه فیلم دیگه با همین عنوانه. کلا هالیوود علاقه‌ی خاصی به بازسازی داره و معمولا هم نتیجه‌ی این کارهاش خوب نیستن. البته شاید توی این مورد، مشکل اصلی مربوط به داستان باشه.

Helen Mirren با عینک دودی، Jessica Chastain و Sam Worthington با تفنگ. جمله‌ی اصلی پوستر هم اینه: Every secret comes with a price.
پوسترش طوریه انگار با یه فیلم در حد جیمز باند طرفیم. نه این که جمیز باند خوبه. منظورم اینه که انگار این فیلم قراره در همون حد اکشن باشه. ولی اینطور نیست.

داستان فیلم در مورد یک تیم ۳نفره از نیروهای موساده که قراره یه دکتر آلمانی رو بدزدن و منتقلش کنن به اسرائیل تا در جواب جنایت‌های جنگی که روی مردم (احتمالا) یهودی انجام داده محاکمه بشه. این اتفاقات در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم رخ میدن.

اگه فیلم رو ندیدید شاید بهتره دیگه ادامه ندید. اگه دیدید، شاید متن زیر براتون مفید باشه.

اون تیم ۳نفره بعد از این که موفق میشن دکتر جنایت‌کار رو بدزدن، توی انتقالش به محدوده‌ی مورد نظر که بشه راحت‌تر بردش اسرائیل، شکست می‌خورن. در نتیجه مجبور میشن تا اطلاع ثانوی اون دکتر رو نزد خودشون نگه دارن. اطلاع ثانوی رخ نمیده. در این حین، دکتر موفق میشه فرار کنه. اون ۳ نفر تصمیم می‌گیرن برای این که آبروی کشورشون نره (مجرم رو از دست دادن) دروغ بگن و وانمود کنن که دکتر رو در حین فرار کشتن.

این دروغ رو به مدت ۳۰ سال فاش نمی‌کنن. ولی بعد از ۳۰ و اندی سال، اون دکتر سر و کله‌ش پیدا میشه و به نظر می‌رسه می‌خواد بگه که «آقایون من زنده‌م». تصمیم می‌گیرن که برن ساکتش کنن، یا حداقل خودشون قبلش راستشو بگن و به این شکل دیگه دینی بر گردنشون نباشه.

چیش خوبه؟

چیش خوب نیست به نظرم؟

داستان، بر اساس واقعیت ساخته نشده. کلا خیالیه. شاید همین باعث شده که مشکلات بالا به وجود بیان. شاید هم من اشتباه برداشت کردم. اگه اینطور بود لطفا بهم اطلاع بدید. در حال حاضر پیشنهاد نمی‌کنم این فیلم رو کسی ببینه.

می‌تونی نظرتو از طریق توییتر / ایمیل / تلگرام / اینستاگرام برام بفرستی.