فیلم Greenland

فیلم Greenland، محصول 2020 آمریکا. توی وبسایت IMDb، رتبه‌ی 6.8 رو به طور میانگین گرفته. من بهش 3 میدم و با این امتیاز میره توی لیست فیلم‌هایی که توصیه می‌کنم نبینید. ولی شاید بعضیا خوششون بیاد.

ویژگی‌های مثبت فیلم، دوربین و موسیقی متنش هستن به نظرم. جلوه‌های ویژه‌ش بد نیست. ژانر داستان از نوع آخرالزمانیه. از ژانرهای مورد علاقه‌ی منه. این فیلم هم یه داستان نزدیک به واقعیت رو روایت می‌کنه و از این نظر برای من خیلی خوبه.

اگه فیلم‌های قبلی بازیگر نقش اول (Gerard Butler) رو دیده باشید احتمالا کیفیت ساخت این فیلم رو هم بتونید حدس بزنید. منظورم از کیفیت، دوربین، موسیقی و ... هستن. قبلا در مورد یه فیلم دیگه از این بازیگر، به اسم Geostorm نوشتم. فیلم ‌‌Greenland قابل تحمل‌تر از اون فیلمه.

این فیلم راحت‌الحلقومه. از این نظر خوبه. نه دیالوگه خاصی داره. نه نمادسازی داره. کلا راحت می‌تونید فیلم رو دنبال کنید. یه فیلم سرگرم‌کننده‌س.

ادامه‌ی متن ممکنه داستان فیلم رو لو بده. اگه فیلم رو ندیدید بهتره دیگه ادامه ندید. اگه دیدید شاید خوندن بقیه‌ی متن براتون مفید باشه.

داستان در مورد یه زن و شوهره که رابطه‌شون به دلیل خیانت شوهر مشکل پیدا کرده. مشکل حادی نیست انگار ولی خوب جدا می‌خوابن و شوهر هم یه مدت توی خونه نبوده. یه پسربچه‌ی دیابتی هم دارن. نقش اول فیلم (جان) که مرد خونواده‌س توی کار ساخت‌وساز و عمران و نظارت و اینجور چیزاس و به نظر می‌رسه کارش درسته.

همون اوایل فیلم توی رادیو در مورد یه ستاره‌ی دنباله‌دار ظاهرا بی‌خطر به اسم کلارک می‌شنویم که قراره از نزدیکی زمین عبور کنه. در واقع نزدیک‌ترین ستاره‌ی دنباله‌داریه که تا به حال از کنار زمین رد شده (دیگه نمی‌دونم چطور به این نتیجه رسیدن). این ستاره رو هم یه هفته قبل کشف کردن که از یه جور منظومه‌ی شمسی دیگه سروکله‌ش پیدا شده.

بعد از یه روز متوجه میشن که قسمت‌های مختلف این ستاره‌ی دنباله‌دار ممکنه وارد جو بشن ولی خوب با اصابت به جو از بین می‌رن. یعنی جای نگرانی نیست و به زمین برخورد نمی‌کنه.

بعد از چند ساعت دولت آمریکا به بعضی از شهروندانش (از جمله جان و خونواده‌ش) پیام صوتی و متنی میده (بهش می‌گن Presidential Alert) که در فلان ساعت فلان جا باشن. این افراد برای انتقال به یه پناهگاه اضطراری توی گرینلند انتخاب شدن. اوضاع ستاره بدتر از اون چیزیه که به نظر می‌رسه ولی جزئیات رو منتشر نمی‌کنن. فقط می‌بینیم که توی اخبار می‌گن که قراره تکه‌هایی از ستاره به اقیانوس برخورد کنن و همچنان خطری ملت رو تهدید نمی‌کنه.

ولی اون تکه‌ها به مناطق مسکونی فلوریدا برخورد می‌کنن. جلوتر متوجه میشن که در واقع توی 48 ساعت آینده قسمت اصلی اون ستاره قراره با زمین اصابت کنه و احتمالا درصد زیادی از بشریت رو نابود کنه.

ادامه‌ی داستان، شرایط پیش اومده و چالش‌های این خونواده برای رسیدن به اون پناهگاه و نجات رو روایت می‌کنه.

می‌تونی نظرتو از طریق توییتر / ایمیل / تلگرام / اینستاگرام برام بفرستی.